Destek

TEKLYNX endüstrideki müşterilerine en yüksek kaliteli müşteri hizmetlerini sunmaya kendini adamıştır, böylece öne çıkan günlük müşteri hizmetlerini ve teknik desteği sağlar.

Müşteri hizmetleri çalışanımız ürünle ilgili sorularınızda sizlere yardım etmek için hazırdır ayrıca yazılımın satın alınmasını hızlı ve kolayca yapmak için satıcı ile sizleri temas halinde tutabilir.

TEKLYNX teknik destek ekibi TEKLYNX yazılımı ürünleri kullanılırken karşılaşılan teknik sorunlara çözüm sunar. Bunlar arasında özellikler ve fonksiyonellikle ilgili sorunlar, kurulum sorunları, OS uyumluluk sorunları ve yazılımla ilgili hata mesajları bulunur.

Destek Çevrimi

TEKLYNX Ürünü Kullanım Ömrü Çevrimi poliçesi ürünün piyasaya sürülmesinden sonra ürün desteğinin alınabilirliğine yönelik olarak tutarlı ve tahmin edilebilir kılavuzları sağlar. Bu poliçe ürün bulunabilirliği ve desteğiyle ilgili planlı değişikliklerin gelişmiş bildirimlerini sunar, bu özellik ürün planlama kararlarıyla birlikte müşterilere ve iş ortaklarına yardım etme amacı taşır.

+ Daha Fazla Bilgi

EN YÜKSEK

Teknik Destek

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da, teknik destek onaylı TEKLYNX İş Ortaklarımız tarafından sağlanır, bu nedenle ilk önce satıcınız ile temas kurmanız tavsiye edilir. Satıcının yerini belirlenmesinde yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bölgenizdeki TEKLYNX ile temasa geçin.

Yazılımınızı TEKLYNX desteği dahil şekilde satın aldıysanız, TEKLYNX Desteği canlı telefon hattına doğrudan erişim sağlamanıza imkan tanır. Teknik Destek ekibimiz, kurulumdan özellikler, fonksiyonellik ve uyumluluk için yardım edilmesine ve ayrıca etiket tasarımı ve barkodlama işlemine kadar yazılımınız hakkındaki her türlü soruyu yanıtlamaya hazırdır.

EMEA Teknik Destek canlı telefon hattı İngilizce Hollandaca, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca olarak sunulur.

Not: Aşağıdaki linkte sorun giderme için kullanılan teknik destek aracı bulunur. Destek talebi için kullanılamaz ancak kurulum, ürün fonksiyonelliği, barkod spesifikasyonları ve baskı gereksinimleriyle ilgili sıklıkla sorulan sorulara cevap bulunmasına yönelik yararlı bir yerdir.

+ Çevrim İçi Destek Aracı

EN YÜKSEK

Yazılım Aktivasyonu

Lisansı aktive etmek için, incelenen ürün sürümü için ilgili Aktivasyon Kılavuzu dökümanını indirin.

Web sayfamız aracılığıyla yazılımınızı aktive etmek için, şu web sayfasına gidin: www.teklynx.com/nsp

+ Daha Fazla Bilgi

EN YÜKSEK

Yazılım Deaktivasyonu

Lisansı devre dışı bırakmak için, incelenen ürün sürümü için ilgili Deaktivasyon Kılavuzu dökümanını indirin.

+ Daha Fazla Bilgi

EN YÜKSEK

Donanım anahtarı

Donanım anahtarınızın güncellenmesi için, şunu indirin: Güncelleme prosedürü.

EN YÜKSEK